A car traveling at an average rate of 55 km per hour made a trip in 6 hours. if it had traveled at an average rate of 50 km per hour, the trip would have taken how many minutes longer?

Answer :

The total trip at 55 km per hour is 55 km per hour x 6 hours = 330 km.


Total time for the rip at 50 km per hour is 330 km / 50 km per hour = 6.6 hours.


1 hour = 60 minutes.   60 minutes x 0.6 hours = 36 minutes loner.

Other Questions