Answer :
Answer:
Efficiency of gasoline engine is 16.6 %
Explanation:
It is given that,
A gasoline engine operates at a temperature of, T₁ = 270 C = (270 + 273) K = 543 K
It exhausts at a temperature, T₂ = 180 C = (180 + 273) K = 453 K
The efficiency of this engine is given by :
[tex]\eta=(1-\dfrac{T_2}{T_1})\times 100[/tex]
[tex]\eta=(1-\dfrac{453\ K}{543\ K})\times 100[/tex]
[tex]\eta=16.57\%[/tex]
or
[tex]\eta=16.6\%[/tex]
So, the efficiency of this engine is 16.6 %.Hence, the correct option is (d).