Answered

During a baseball game, a batter hits a popup to a fielder a distance d m away. the acceleration of gravity is 9.8 m/s 2 . if the ball remains in the air for a time t seconds, how high does it rise? determine the angle (in radians) of the initial velocity with respect to the horizontal. answer in units of rad.

Answer :

solution:

[tex]acceleration = 9.8m/s^2 \\ t = 6.3s \\ Initial velocity (vi) = 0m/s \\  vf = at + vi\\  vf = (9.8m/s^2)(6.3s) + 0m/s \\ vf = 61.74m/s \\ if you're asking for final velocity \\   d = Vit + 1/2at^2 \\ d = (0m/s)(6.3s) + 1/2(9.8m/s^2)(6.3s)^2\\  d = 1/2(9.8m/s^2)(39.69s^2)  d = 194.481m[/tex]

Other Questions