Answer :

#7

Given that an electron revolves in a circle and the essential centripetal force is given as

[tex]F = 4.60 \times 10^{-14}N[/tex]

now we need to find its speed

so we know that this force is given as

[tex]F = \frac{mv^2}{R}[/tex]

[tex]4.60 \times 10^{-14} = \frac{9.11 \times 10^{-31} v^2}{2 \times 10^{-2}}[/tex]

[tex]v^2 = 1.01 \times 10^{15}[/tex]

[tex]v = 3.18 \times 10^7 m/s[/tex]

#8

Here the force due to earth on satellite is the centripetal force to revolve around earth

so we can say that force due to earth is given as

[tex]F = \frac{mv^2}{R}[/tex]

we know that

[tex]m = 2.7 \times 10^3 kg[/tex]

[tex]v = 4.7 \times 10^3 m/s[/tex]

[tex]R = 1.8 \times 10^7 m[/tex]

now from above equation we have

[tex]F = \frac{(2.7 \times 10^3)(4.7 \times 10^3)^2}{1.8 \times 10^7}[/tex]

[tex]F = 3313.5 N[/tex]

Other Questions