Answer :
Answer:
v = 45.7 m/s
Explanation:
It is given that the head of a golf club has a mass of 214 g and is travelling at 36.7 m.s before the impact with a golf ball which has a mass of 45.9 g and is at rest on a tee.
After the club hits the ball, its speed decreases to 26.9 m/s and we are to determine the speed of the golf ball after the impact.
So, the initial momentum ([tex]P_i[/tex]) = 36.7 * 214 = 7853.8 g; and
the final momentum ([tex]P_f[/tex]) = 45.9 * v + 214 * 26.9
Since ([tex]P_i[/tex]) = ([tex]P_f[/tex]),
7853.8 = 45.9v + 5756.6
45.9v = 2097.2
v = 45.7 m/s