Answered

A car has mads of 1,200kg. What is its acceleration when the engine exerts a force of 600 N (Formula: F=ma)

Answer :

Answer

The acceleration = 0.5

Explanation

0.5 m/sec

Formula;

F = ma

f = 600

m = 1200

Acceleration;

a = f/m

a = 600 / 1200

a = 0.5

Therefore, the acceleration when the engine exert a force is 0.5.

Other Questions