Answer :
Answer:
The velocity of the package relative to the helicopter is 9.9 m/s down.
(B) is correct option
Explanation:
Given that,
Velocity of helicopter = 3.5 m/s
Velocity of package = 13.4 m/s
We need to calculate the velocity of the package relative to the helicopter
Just before hitting the ground
Velocity of package relative to helicopter = Velocity of package relative to ground - Velocity of helicopter relative to ground
[tex]v_{p}_{h}=v_{p}_{g}-v_{h}_{g}[/tex]
Put the value into the formula
[tex]v_{p}_{h}=13.4-3.5[/tex]
[tex]v_{p}_{h}=9.9\ m/s[/tex]
Hence, The velocity of the package relative to the helicopter is 9.9 m/s down.