Answer :
Given data:
Angle of incidence of light (i) = 60.45°,
Angle of refraction of light (r) = 21.10°,,
determine,
Refractive index of the diamond(n) = ?
Refractive index (n) is the measure of bending of the light ray. It is defined as the ratio of "sine of the angle of incidence (i) to the sine of the angle of refraction(r)". Refractive index is also known as index of refraction.
Mathematically,
refractive index (n) = sin i/sin r
= sin (60.45°) / sin (21.10°)
= 2.41
The refractive index of the light is 2.41
Answer:
n2= 2.42
Explanation:
known values
angle of incidence (θ1) = 60.45°.
angle of refraction (θ2) = 21.10°
refractive index of air (n1) = 1.00
unknown value: refractive index of a diamond (n2)
Snell’s law equation: n1 sin θ1 = n2 sin θ2
for light traveling from air to a diamond
Substitute known values in this equation to get
(1)(sin 60.45°) = (n2)(sin 21.10°)
n2 = 2.42
The refractive index of a diamond is 2.42.