Answered

The lift raises a car of mass 850 kg to a height of 2.1 m. It uses a force of 8330 N and takes 4 seconds to raise the car. What is the power of the lift?

Answer :

As we know that rate of work done is known as power

so here work done is given by

[tex]W = F.d[/tex]

[tex]F = 8330 N[/tex]

[tex]d = 2.1 m[/tex]

now we will have

[tex]W = 8330(2.1) J[/tex]

[tex]W = 17493 J[/tex]

Now here we will have

[tex]Power = \frac{work}{time}[/tex]

[tex]Power = \frac{17493}{4} Watt[/tex]

[tex]Power = 4373.25 Watt[/tex]

Other Questions