Answer :
Answer: A. $7.17
Step-by-step explanation:
Given: The cost of compressor P= $477.95
The monthly interest rate = 1.5 %
In decimal, the monthly interest rate r=0.015
Now, The charge be at the end of the first month is given by:-
[tex]I=Pr\\\Rightarrow\ I=477.95\times477.95\\\Rightarrow\ I=7.16925\approx7.17[/tex]
Hence, the charge be at the end of the first month is $7.17.