Answer :

Answer:

$18000

Step-by-step explanation:

let x be the amount invested in bonds then 8000 less than three times the amount in stocks is 3x - 8000, hence

3x - 8000 = 46000 ( add 8000 to both sides )

3x = 54000 ( divide both sides by 3 )

x = 18000

Laurie has $18000 invested in bonds


Other Questions