Answer :
Answer:
5.7 m/s^2
Explanation:
First of all, we need to calculate the resultant force on the crate. We have:
- A force of +210 N in the positive direction
- The frictional force of -74 N in the opposite direction
So, the resultant force is
F = 210 N - 74 N= 136 N
So now we can apply Newton's second law to find the acceleration:
[tex]F=ma[/tex]
where m=24 kg is the mass of the crate. Re-arranging the equation, we get:
[tex]a=\frac{F}{m}=\frac{136 N}{24 kg}=5.7 m/s^2[/tex]