tdahna0403
Answered

Ralph Kramer ingested $11,000 in a certificate of deposit for 1 year. The certificate earns interest at an annual rate of 5.75 percent compounded daily. The amount per $1.00 is 1.059180. What is the effective annual yield? Show work

Answer :

SaniShahbaz

Answer:

5.91%

Step-by-step explanation:

We are given an investment deposited fro 1 year compounded daily at an annual interest rate of 5.75%.

Compounding period per year, n: 365

The effective annual yield can be calculated by the following formula:

Effective Annual Yield = [tex] (1+\frac{r}{n})^{n}-1[/tex]

where n = 365

Interest rate, r= 5.75% = 0.0575

[tex]=(1+\frac{0.0575 }{365})^{365}-1[/tex]

= 0.059

The annual effective yield is 5.91%

Other Questions