Answer :

The Tamara's total cash inflow after deduction of all taxes is $156.

What is Cash Inflow?

Cash Flow (CF) is the increase or decrease in the amount of money a business, institution, or individual has. In finance, the term is used to describe the amount of cash (currency) that is generated or consumed in a given time period.

Here,  

Tamara's per hour earning = $ 8

Total working hour in a week = 25 hours

Total earning = 8 X 25

                      = $ 200

Tax deduction = 22% of Total earning

                        = 22/100 X 200

                        = $ 44

Tamara's cash inflow = Total earning - tax deduction

                                   = 200 - 44

                                   = $ 156

Thus, the Tamara's total cash inflow after deduction of all taxes is $156.

Learn more about Cash Inflow from:

https://brainly.com/question/10776890

#SPJ2

Other Questions