Answer :
Answer: 300 K
Explanation:
Charles' Law: This law states that volume is directly proportional to the temperature of the gas at constant pressure and number of moles.
[tex]V\propto T[/tex] (At constant pressure and number of moles)
[tex]V=kT[/tex]
Given : V= 6.0 L
k= 0.020 L/K
T=?
[tex]6.0=0.020LK^{-1}\times T[/tex]
[tex]T=300 K[/tex]
Thus temperature of the gas is 300 K.