Answer :

Answer:

9.9 years

Step-by-step explanation:

A = P e ^(rt)

Where A is the amount in the account

P is the amount invested

R is the interest rate

t is the time

P = 8500

r =7% = .07

A = 17000

Substituting into the equation

17000=8500 e^(.07t)

Divide each side by 8500

17000/8500=8500/8500 e^(.07t)

2 = e^(.07t)

Take the natural log of each side

ln (2) = ln e^(.07t)

ln(2) = .07t

Divide each side by .07

ln(2)/.07 = .07t/.07

ln(2)/.07 = t

9.902102579=t

Rounding to one decimal place

9.9 years

Whateveremss
I believe it is 9.9 years

Other Questions