Answer :

1 dozen = 12 apples.

3 apples cost 0.48, multiply that by 4 to get the price of 1 dozen.

0.48 x 4 = $1.92 per dozen.


Divide the total you can spend ( 3.84) by cost per dozen:


3.48 / 1.92 = 2


You can buy 2 dozen.

2 dozen apples. mark other brainliest but giving me a thanks would mean a lot

Other Questions