Answer :
Zane climb up in 33 seconds
44•33 = 1452 m.
so, Zane start from 1313 + 1452 = 2765 m below the edge.
to reach the edge with constant speed, Zane need 2765/44 = 62.84 seconds
we can round it to 63 seconds
Answer: Zane was 25 meters below the edge of the volcano when he started and he took 6.25 seconds to reach the edge of volcano.
Step-by-step explanation:
Since wee have given that
Speed at which he climb up = 4 meters per second
After 3 seconds, he was 13 meters below the edge of the volcano.
When he started climbing, Position of him below the edge of the volcano is given by
[tex]3\times 4+13\\\\=12+13\\\\=25\ meters[/tex]
Time taken by Zane to reach the edge of the volcano is given by
[tex]=\dfrac{Distance}{Speed}\\\\=\dfrac{25}{4}\\\\=6.25\ seconds[/tex]
Hence, Zane was 25 meters below the edge of the volcano when he started and he took 6.25 seconds to reach the edge of volcano.