Answered

sarah measures out 151 grams of SO2. how many moles is this? Express your answer to three significant figures. ​

Answer :

150 g SO₂ = 2.36 mol SO₂


M_r = 32.06 + 2×16.00 = 32.07 + 32.00 = 64.06


Moles of SO₂ = 151 g SO₂ × [1 mol SO₂/64.06 g SO₂] = 2.36 mol SO₂



2.36

151 grams of SO2 is equal to 2.36 moles.

#platofam

${teks-lihat-gambar} lukehersch300

Other Questions