A mountain bike is priced at $413. If the sales tax is 6.5 percent, what is the cost to purchase the mountain bike? Round to the nearest cent if necessary.

Answer :

439.85


6.5%=0.065

413×0.065+413=439.845

Then round it

Answer:

The cost to purchase the mountain bike is $439.85.

Step-by-step explanation:

Consider the provided information.

As it is given that the price of bike is $413.

The sales tax is 6.5%.

Which can be written as:

[tex]\frac{6.5}{100}=0.065[/tex]

Now, the total cost of the bike is:

Cost of bike + Sales tax on price of bike

Therefore,

[tex]413+413 \times{0.065}[/tex]

[tex]413+413 \times{0.065}[/tex]

[tex]413+26.845[/tex]

[tex]439.845[/tex]

Therefore, the cost to purchase the mountain bike is $439.85.

Other Questions