Answer :

skyluke89

Answer:

[tex]1.74\cdot 10^{-3}rad/s[/tex]

Explanation:

The angular velocity of the hour hand is given by:

[tex]\omega=\frac{2 \pi}{T}[/tex]

where

[tex]2 \pi[/tex] is the angular displacement (in radians) corresponding to one complete rotation

T is the period of the hour hand (the time it takes to complete one rotation)

The period of the hour hand is 1 hour, which is

[tex]T=1 h=3600 s[/tex]

So the angular velocity is

[tex]\omega=\frac{2 \pi}{3600 s}=1.74\cdot 10^{-3}rad/s[/tex]

Other Questions