Answer :

calculista

Answer:

The speed of the car is 96 km/h

Step-by-step explanation:

Your question, trasnlated into English, is teh following

"The passenger car traveled 120 km in 75 minutes. at what speed he moved (km / h) "

We use the definition of speed

Speed  = Distance / time

Distance = 120 km

time = 75 minutes = 1.25 h

Speed   = 120 km / 1.25 h

Speed    = 96 km/h

The speed of the car is 96 km/h

Other Questions