Answer :

Answer:

= $ 11,089.19

Explanation:

Using the formula  A = Pe^(r*t).

Where A is the accrued amount,

r is the annual nominal rate of interest as a decimal,

P is the principal amount, and

t is the time involved in years

Therefore;

A = Pe^(r*t).

  r = 0.06; P = 3340; t = 20.

A = 3340 × e^(0.06×20)

    = 11,089.19

    = $11,089.19

Other Questions