Answer :
Answer:
Option A is correct.
Step-by-step explanation:
In this question the sale price and the original price of the shoe purchased is given. We need to find the amount of discount Jessica has received for purchasing shoes on sale.
Sale Price = $45.00
Original Price = $60.00
Discount she received=?
Discount received = Sale Price/Original Price
= 45/60
= 0.75
Converting it into percentage:
Discount received = 0.75 * 100
= 75%
So, Option A is correct.