Answered

a ladder that is 26 feet in length touches a house at a height of 24 feet from the ground. how far from the house is the base of the ladder?

Answer :

The ladder is placed outside the fence and it passes over the fence and then leans on the side of building.

Let the distance from foot of ladder to the fence be x feet

tan 63 = 8/x or x = 8 tan63 = 15.7 ft

Total distance from the foot of ladder to the building = 15.7 + 6 = 21.7 ft

Now cos63 = 21.7/length of ladder

Length of ladder = 21.7/cos63 = 47.8 feet Answer:

Step-by-step explanation:

Other Questions