A positive charge, q1, of 5 µC is 3 × 10–2 m west of a positive charge, q2, of 2 µC. What is the magnitude and direction of the electrical force, Fe, applied by q1 on q2? magnitude: 3 N direction: east magnitude: 3 N direction: west magnitude: 100 N direction: east magnitude: 100 N direction: west

Answer :

skyluke89

Answer:

magnitude: 100 N direction: east

Explanation:

The electrostatic force between two charges is given by

[tex]F=k\frac{q_1 q_2}{r^2}[/tex]

where

k is the Coulomb's constant

q1 and q2 are the two charges

r is the separation between the charges

In this problem, we have

[tex]q_1 = 5 \mu C = 5\cdot 10^{-6} C[/tex]

[tex]q_2 = 2 \mu C = 2\cdot 10^{-6} C[/tex]

[tex]r=3\cdot 10^{-2} m[/tex]

Substituting into the equation, we find the magnitude of the force

[tex]F=(9\cdot 10^9 N m^2 C^{-2})\frac{(5\cdot 10^{-6}C)(2\cdot 10^{-6}C)}{(3\cdot 10^{-2}m)^2}=100 N[/tex]

Concerning the direction, let's notice that:

- Both charges are positive, so the force between them is repulsive

- The charge q1 is west of the charge q2

- So, the force applied by q1 on q2 must be to the east (away from charge q1)

Answer:

Magnitude 100 N, direction East

Explanation:

Edge test answer confirmed

Other Questions