Answered

A thick, spherical shell made of solid metal has an inner radius a = 0.18 m and an outer radius b = 0.46 m, and is initially uncharged. A point charge q = 5.00 C is placed at the center of the shell. What is the electric field strength in the region r < a? Express your answer in terms of 1/r2. Tries 0/8 What is the electric field strength in the region a < r < b? Express your answer in terms of 1/r2. Tries 0/8 What is the electric field strength in the region b < r? Express your answer in terms of 1/r2. Tries 0/8 What is the induced charge density at r = a? (in C/m^2) Tries 0/8 What is the induced charge density (in C/m2) at r = b?

Answer :

skyluke89

(a) [tex]E(r) = \frac{q}{4\pi \epsilon_0 r^2}[/tex]

We can solve the different part of the problem by using Gauss theorem.

Considering a Gaussian spherical surface with radius r<a (inside the shell), we can write:

[tex]E(r) \cdot 4\pi r^2 = \frac{q}{\epsilon_0}[/tex]

where q is the charge contained in the spherical surface, so

[tex]q=5.00 C[/tex]

Solving for E(r), we find the expression of the field for r<a:

[tex]E(r) = \frac{q}{4\pi \epsilon_0 r^2}[/tex]

(b) 0

The electric field strength in the region a < r < b is zero. This is due to the fact that the charge +q placed at the center of the shell induces an opposite charge -q on the inner surface of the shell (r=a), while the outer surface of the shell (r=b) will acquire a net charge of +q.

So, if we use Gauss theorem for the region  a < r < b, we get

[tex]E(r) \cdot 4\pi r^2 = \frac{q'}{\epsilon_0}[/tex]

however, the charge q' contained in the Gaussian sphere of radius r is now the sum of the charge at the centre (+q) and the charge induced on the inner surface of the shell (-q), so

q' = + q - q = 0

And so we find

E(r) = 0

(c) [tex]E(r) = \frac{q}{4\pi \epsilon_0 r^2}[/tex]

We can use again Gauss theorem:

[tex]E(r) \cdot 4\pi r^2 = \frac{q'}{\epsilon_0}[/tex] (1)

where this time r > b (outside the shell), so the gaussian surface this time contained:

- the charge +q at the centre

- the inner surface, with a charge of -q

- the outer surface, with a charge of +q

So the net charge is

q' = +q -q +q = +q

And so solving (1) we find

[tex]E(r) = \frac{q}{4\pi \epsilon_0 r^2}[/tex]

which is identical to the expression of the field inside the shell.

(d) [tex]-12.3 C/m^2[/tex]

We said that at r = a, a charge of -q is induced. The induced charge density will be

[tex]\sigma_a = \frac{-q}{4\pi a^2}[/tex]

where [tex]4 \pi a^2[/tex] is the area of the inner surface of the shell. Substituting

q = 5.00 C

a = 0.18 m

We find the induced charge density:

[tex]\sigma_a = \frac{-5.00 C}{4\pi (0.18 m)^2}=-12.3 C/m^2[/tex]

(e) [tex]-1.9 C/m^2[/tex]

We said that at r = b, a charge of +q is induced. The induced charge density will be

[tex]\sigma_b = \frac{+q}{4\pi b^2}[/tex]

where [tex]4 \pi b^2[/tex] is the area of the outer surface of the shell. Substituting

q = 5.00 C

b = 0.46 m

We find the induced charge density:

[tex]\sigma_b = \frac{+5.00 C}{4\pi (0.46 m)^2}=-1.9 C/m^2[/tex]

Other Questions