Answer :
Answer:
[tex]4.74\cdot 10^{14}Hz[/tex]
Explanation:
The frequency of an electromagnetic wave is given by
[tex]f=\frac{c}{\lambda}[/tex]
where
[tex]c=3.0\cdot 10^8 m/s[/tex] is the speed of light
[tex]\lambda[/tex] is the wavelength
For the light wave in this problem, the wavelength is
[tex]\lambda=6.33\cdot 10^{-7}m[/tex]
So by using the equation above, we find its frequency:
[tex]f=\frac{3\cdot 10^8 m/s}{6.33\cdot 10^{-7} m}=4.74\cdot 10^{14}Hz[/tex]