Please help me out with this

Answer:
11.6 cm²
Step-by-step explanation:
The area (A) of the shaded region is
A = area of sector - area of triangle
area of sector = area of circle × fraction of circle
= π × 9.28² ×[tex]\frac{68.9}{360}[/tex] ≈ 51.78 cm²
area of triangle = [tex]\frac{1}{2}[/tex] × 9.28 × 9.28 × sin68.9°
= 0.5 × 9.28² × sin68.9 ≈ 40.17 cm²
Area of shaded region = 51.78 - 40.17 ≈ 11.6 cm²