How much momentum will a dumb-bell of mass 10 kg transfer
to the floor if it falls from a height of 80 cm? Take its downward
acceleration to be 10 m s–2 .

Answer :

rokettojanpu

We want to find how much momentum the dumbbell has at the moment it strikes the floor. Let's use this kinematics equation:

Vf² = Vi² + 2ad

Vf is the final velocity of the dumbbell, Vi is its initial velocity, a is its acceleration, and d is the height of its fall.

Given values:

Vi = 0m/s (dumbbell starts falling from rest)

a = 10m/s² (we'll treat downward motion as positive, this doesn't affect the result as long as we keep this in mind)

d = 80×10⁻²m

Plug in the values and solve for Vf:

Vf² = 2(10)(80×10⁻²)

Vf = ±4m/s

Reject the negative root.

Vf = 4m/s

The momentum of the dumbbell is given by:

p = mv

p is its momentum, m is its mass, and v is its velocity.

Given values:

m = 10kg

v = 4m/s (from previous calculation)

Plug in the values and solve for p:

p = 10(4)

p = 40kg×m/s

Other Questions