Answer :
Answer:
Is dissipated E) P= 48 W in the 12 Ω resistor.
Explanation:
V= 36v
Req= (12 + 6)Ω
Req= 18Ω
I = V/ Req
I= 2 A
P= I² * R(12Ω)
P= 48 W
Answer:
Is dissipated E) P= 48 W in the 12 Ω resistor.
Explanation:
V= 36v
Req= (12 + 6)Ω
Req= 18Ω
I = V/ Req
I= 2 A
P= I² * R(12Ω)
P= 48 W