A powerful motorcycle can produce an acceleration of 3.50 m/s2 while traveling at 90.0 km/h. At that speed, the forces resisting motion, including friction and air resistance, total 400.0 N. (Air resistance is analogous to air friction. It always opposes the motion of an object.) What is the magnitude of the force that motorcycle exerts backward on the ground to produce its acceleration if the mass of the motorcycle with rider is 245 kg?

Answer :

Answer:

1257.5 N

Explanation:

a = acceleration of the motorcycle = 3.50 m/s²

f = force of resisting motion = 400.0 N

m = mass of motorcycle = 245 kg

F = magnitude of force that motorcycle exerts backward = ?

Magnitude of force that motorcycle exerts backward is given as

F = f + ma

Inserting the values

F = 400.0 + (245) (3.50)

F = 1257.5 N

Other Questions