Answer :
Answer:
7.9060 m²
8.57 Volts
5.142×10⁻⁶ Joule
1.2×10⁻⁶ Coulomb
Explanation:
C = Capacitance between plates = 0.14 μF = 0.14×10⁻⁶ F
d = Distance between plates = 0.5 mm = 0.5×10⁻³ m
Q = Charge = 1.2 μC = 1.2×10⁻⁶ C
ε₀ = Permittivity = 8.854×10⁻¹² F/m
Capacitance
[tex]C=\frac{\epsilon_{0}A}{d}\\\Rightarrow A=\frac{Cd}{\epsilon_{0}}\\\Rightarrow A=\frac{0.14\times 10^{-6}\times 0.5\times 10^{-3}}{8.854\times 10^{-12}}\\\Rightarrow A=7.9060\ m^2[/tex]
∴ Area of each plate is 7.9060 m²
Voltage
[tex]V=\frac{Q}{C}\\\Rightarrow V=\frac{1.2\times 10^{-6}}{0.14\times 10^{-6}}\\\Rightarrow V=8.57\ Volts[/tex]
∴ Potential difference between the plates if the capacitor is charged to 1.2 μC is 8.57 Volts.
Energy stored
E=0.5CV²
⇒E = 0.5×0.14×10⁻⁶×8.57²
⇒E = 5.142×10⁻⁶ Joule
∴ Stored energy is 5.142×10⁻⁶ Joule
Charge
Q = CV
⇒Q = 0.14×10⁻⁶×8.57
⇒Q = 1.2×10⁻⁶ C
∴ Charge the capacitor carries before a spark occurs between the two plates is 1.2×10⁻⁶ Coulomb