Answer :
Explanation:
It is given that,
Length of the copper wire, l = 4.4 m
Diameter of copper wire, d = 1.3 mm = 0.0013 m
Radius of copper wire, r = 0.00065 m
The resistivity of the copper wire, [tex]\rho=1.68\times 10^{-8}\ \Omega-m[/tex]
We need to find the resistance of the copper wire. It is given by :
[tex]R=\rho\dfrac{l}{A}[/tex]
[tex]R=1.68\times 10^{-8}\ \times \dfrac{4.4\ m}{\pi (0.00065)^2}[/tex]
R =0.055 ohms
So, the resistance of the copper wire is 0.055 ohms. Hence, this is the required solution.