Answer :
Answer:
[tex]3.35\cdot 10^{-16}N[/tex]
Explanation:
The force exerted on a charged particle due to a magnetic field is given by:
[tex]F=qvB sin \theta[/tex]
where
q is the charge of the particle
v is the velocity of the particle
B is the magnetic field strength
[tex]\theta[/tex] is the angle between the directions of B and v
In this problem we have:
[tex]q=1 pC=1\cdot 10^{-12} C[/tex] is the charge of one honey bee
[tex]v=15 mi/h = 6.7 m/s[/tex] is the velocity of the bee
[tex]B=5.0\cdot 10^{-5} T[/tex] is the average strength of the Earth's magnetic field
[tex]\theta=90^{\circ}[/tex], because the bee flies east to west while the Earth's magnetic field is south to north
Substituting into the equation, we find:
[tex]F=(1\cdot 10^{-12}C)(6.7 m/s)(5.0\cdot 10^{-5} T)(sin 90^{\circ})=3.35\cdot 10^{-16}N[/tex]