Answered

Starting with 250 mL of a 0.250 M solution of HBr; a) Calculate the initial pH of the solution.b) Calculate the pH after adding 250 mL of 0.125M NaOHc) Calculate the pH after adding 500 mL of 0.125M NaOHd) Calculate the pH after adding 600 mL of 0.125M NaOH.

Answer :

Answer:

a.

pH =  0.602

b.

pH = 1.5

c.

pH = 7

d.

pH = 12.1

Explanation:

a ) To calculate the pH, use the following equation:

pH = -log [H+]

Hbr is a strong acid, so the [H+] concentration can be calculated as follow:

[HBr] = 0.250 M

As acid Hbr:

Hbr = H+ + Br-

As strong acid HBr dissociates at all, so

[HBr] = [H+] = 0.250 M

So the pH:

pH = -log [0.250 M] = 0.602

b) Calculate the pH after adding 250 mL of 0.125M NaOH

In this point, the reactions starts:

HBr + NaOH = H2O + NaBr

- First, we gonna find the mol of each reactant:

HBr:

mol = [M] × L

mol = 0.250 M × 0.250 L

mol = 0.0625 mol HBr

NaOH:

mol = [M] × L

mol = 0.125 M × 0.250L

mol = 0.03125 mol NaOH

In base on the reaction, it’s needed 1 mol of NaOH to neutralize 1 mole of HBr, so to neutralize 0.0625 moles of HBr its needed 0.0625 mol of NaOH:

0.0625 mol HBr – 0.03125 mol HBr = 0.03125 mol HBr

These are the moles free in the solution, and we going to use them to calculate the pH:

pH = -log [ H]

pH = - log [ 0.03125 ] = 1.5

c) Calculate the pH after adding 500 mL of 0.125M NaOH

NaOH:

mol = [M] × L

mol = 0.125 M × 0.500L

mol = 0.0625 mol NaOH

In base on the reaction, it’s needed 1 mol of NaOH to neutralize 1 mole of HBr, so to neutralize 0.0625 moles of HBr its needed 0.0625 mol of NaOH:

0.0625 mol HBr – 0.0625 mol HBr = 0 HBr

pH = 7

d) Calculate the pH after adding 600 mL of 0.125M NaOH.

NaOH:

mol = [M] × L

mol = 0.125 M × 0.600L

mol = 0.075 mol NaOH

In base on the reaction, it’s needed 1 mol of NaOH to neutralize 1 mole of HBr, so to neutralize 0.0625 moles of HBr its needed 0.0625 mol of NaOH:

0.075 mol NaOH – 0.0625 mol NaOH = 00125 NaOH

These are the moles free in the solution, and we going to use them to calculate the pH:

pOH = -log [ OH]

pOH = - log [ 0.0125 ] = 1.90

pH + pOH = 14

pH = 14- pOH = 14 – 1.90 = 12.1

Other Questions