Two forces of 7 newtons and 11 newtons act on a body at an angle of 60° to each other. Find the magnitude of the resultant force to the nearest whole number.

Answer :

MathPhys

Answer:

16 N

Step-by-step explanation:

If the 7 N force is at 0°, and the 11 N force is at 60°, then the components of the resultant force are:

Fₓ = 7 cos 0° + 11 cos 60° = 12.5

Fᵧ = 7 sin 0° + 11 sin 60° ≈ 9.53

The magnitude of the resultant force is:

F = √(Fₓ² + Fᵧ²)

F ≈ 15.7

Rounded to the nearest whole number, the magnitude is 16 N.

Other Questions