Answered

A 160-N child sits on a light swing and is pulled back and held with a horizontal force of 100 N. The magnitude of the tension force of each of the two supporting ropes is A : 190 N B : 120 N C : 60 N D : 94 N

Answer :

Answer:

T = 190 N

Explanation:

When child is sitting on the swing then the weight of the child is vertically downwards

So it is

[tex]F_g = 160 N[/tex]

now a force of 100 N is acting on the swing in horizontal direction

so it is given as

[tex]F_x = 100 N[/tex]

now the net force is resultant force due to gravity and horizontal force

so it is given as

[tex]T = \sqrt{F_x^2 + F_g^2}[/tex]

[tex]T = \sqrt{100^2 + 160^2}[/tex]

[tex]T = 190 N[/tex]

Other Questions