Answer :
Answer:
$ 8,421
Step-by-step explanation:
Here,
P = $200
R = 11% p.a
n = 36 months.
[tex] maturity \: value \: = \frac{prn(n + 1)}{2400} = (36)(200) + \frac{(200)(11)(36)(37)}{2400} = 7200 + 1221 = 8421[/tex]
Answer:
$ 8,421
Step-by-step explanation:
Here,
P = $200
R = 11% p.a
n = 36 months.
[tex] maturity \: value \: = \frac{prn(n + 1)}{2400} = (36)(200) + \frac{(200)(11)(36)(37)}{2400} = 7200 + 1221 = 8421[/tex]