Answer :
Answer:
a) P = 15993.6 N/m²
b) P' = 11062.24 N/m²
Explanation:
Given:
Density of the mercury, ρ = 13.6 × 10³ kg/m³
The blood pressure reading is given as 120 over 83 mm
a) Now,
The pressure (P) due to a fluid is given as:
P = ρgh
where, g is the acceleration due to the gravity
h is the pressure head
The systolic pressure head from the blood pressure reading is , h = 120 mm = 0.12 m
substituting the value in the formula for pressure,
we get
P = 13.6 × 10³ × 9.8 × 0.12
or
P = 15993.6 N/m²
b) The systolic pressure head from the blood pressure reading is , h' = 83 mm = 0.083 m
substituting the value in the formula for pressure,
we get
P' = 13.6 × 10³ × 9.8 × 0.083
or
P' = 11062.24 N/m²