Answer :
Answer:
The angular speed of the merry-go-round after the boy leaves it is 2.25 rad/s.
Explanation:
Given that,
Mass of boy = 20 kg
Total moment of inertia = 120 kgm²
Radius = 2 m
Speed = 1.5 m/s
We need to calculate the moment of inertia of boy
[tex]I_{total}=I_{marry}+I_{boy}[/tex]
Put the value into the formula
[tex]120=I_{marry}+mr^2[/tex]
[tex]I_{marry}=120-20\times2^2[/tex]
[tex]I_{marry}=40\ kgm^2[/tex]
We need to calculate the
Using conservation of angular momentum
[tex]L_{i}=L_{f}[/tex]
[tex]I_{i}\omega_{i}=I_{f}\omega_{f}[/tex]
[tex]I_{total}\times\dfrac{v}{r}=I_{marry}\omega_{marry}[/tex]
Put the value into the formula
[tex]120\times\dfrac{1.5}{2}=40\times\omega_{marry}[/tex]
[tex]\omega_{marry}=\dfrac{120\times\dfrac{1.5}{2}}{40}[/tex]
[tex]\omega_{marry}=2.25\ rad/s[/tex]
Hence, The angular speed of the merry-go-round after the boy leaves it is 2.25 rad/s.