Answer :
Answer:
c. $1,600
Explanation:
Using high low method we have
Highest cost = $75,000 for 29,000 hours in the month of February.
Lowest Cost = $52,200 for 20,000 hours in the month of January.
Variable Cost per unit = [tex]\frac{Change \: in \: cost}{Change \: in \: hours} = \frac{75,000 - 52,200}{29,000 - 20,000} = $2.533[/tex]
Or
$52,200 = 20,000 V + F
$75,000 = 29,000 V + F
$22,800 = 9,000 V
$2.53 = V
20,000 V = $50,600
$52,200 - $50,600 = $1,600
Fixed Cost = $1,600