Answered

A two-turn circular wire loop of radius 0.63 m lies in a plane perpendicular to a uniform magnetic field of magnitude 0.219 T. If the entire wire is reshaped from a two turn circle to a one-turn circle in 0.0572 s (while remaining in the same plane), what is the magnitude of the average induced emf E in the wire during this time?

Answer :

Answer:

The magnitude of the average induced emf in the wire during this time is 9.533 V.

Explanation:

Given that,

Radius r= 0.63 m

Magnetic field B= 0.219 T

Time t= 0.0572 s

We need to calculate the average induce emf in the wire during this time

Using formula of induce emf

[tex]E=-\dfrac{d\phi}{dt}[/tex]

[tex]E=-B\dfrac{dA}{dt}[/tex]

[tex]E=-B\dfrac{A_{2}-A_{1}}{dt}[/tex]

[tex]E=B\dfrac{A_{1}-A_{2}}{dt}[/tex].....(I)

In reshaping of wire, circumstance must remain same.

We calculate the length when wire is in two loops

[tex]l=2\times 2\pi\times r_{1}[/tex]

[tex]l=2\times 2\pi\times 0.63[/tex]

[tex]l=7.916\ m[/tex]

The length when wire is in one loop

[tex]l=2\pi\times r_{2}[/tex]

[tex]7.916=2\times \pi\times r_{2}[/tex]

[tex]r_{2}=\dfrac{7.916}{2\times \pi}[/tex]

[tex]r_{2}=1.259\ m[/tex]

We need to calculate the initial area

[tex]A_{1}=N\times\pi\times r_{1}^2[/tex]

Put the value into the formula

[tex]A_{1}=2\times3.14\times(0.63)^2[/tex]

[tex]A_{1}=2.49\ m^2[/tex]

The final area is

[tex]A_{2}=N\times\pi\times r_{2}^2[/tex]

[tex]A_{2}=1\times\pi\times(1.259)^2[/tex]

[tex]A_{2}=4.98\ m^2[/tex]

Put the value of initial area and final area in the equation (I)

[tex]E=0.219\dfrac{2.49-4.98}{0.0572}[/tex]

[tex]E=-9.533\ V[/tex]

Negative sign shows the direction of induced emf.

Hence, The magnitude of the average induced emf in the wire during this time is 9.533 V.

Other Questions