Answer :

The amplitude of a wave is the distance from the center of the wave to one of its peaks or one of its troughs. The distance from center to peak or center to trough is the same, therefore the top-to-bottom distance is simply twice the wave's amplitude, 8.0m

The center-to-peak distance during the propagation of a wave is constant. The top-to-bottom distance of the disturbance of a particular wave is 8.0 m.

What is the amplitude of wave?

When a wave undergoes propagation, then the maximum displacement achieved from its mean position (or equilibrium position), is known as an amplitude of a wave.

Given data:

The amplitude of the wave is, A = 4.0 m.

We know that the amplitude of a wave is the distance from the center of the wave to one of its peaks or one of its troughs.

The distance from center to peak or center to trough is the same, therefore the top-to-bottom distance (d) is simply twice the wave's amplitude. Then,

d = 2A

d = 2 × 4.0 m

d = 8.0 m

Thus, we can conclude that the top-to-bottom distance of the disturbance of a particular wave is 8.0 m.

Learn more about the amplitude of wave here:

https://brainly.com/question/9351212

Other Questions