Answer :
Answer: Option(C) is correct.
Explanation:
Given that,
Tuition = $12,000 per year
Expect that annual tuition increases to average 6% per year over the next 13 years
Current interest rate = 6%
Present value of my son's private education = 15000 + [tex]12000 \times (\frac{1.06}{1.06} )^{1} + ....................+ 12000 \times (\frac{1.06}{1.06} )^{12}\\[/tex]
= 12000 × 13
= $156,000
∴ The present value of your son's private school education is closest to $156,000.