Answered

A transformer has 1300 turns in the primary coil and 140 turns in the secondary coil. Part A If the primary coil is connected to a 120 V outlet and draws 0.050 A , what are the voltage and current of the secondary? If the primary coil is connected to a 120 outlet and draws 0.050 , what are the voltage and current of the secondary? 1100 V , 5.4×10−3 A 1100 V , 0.46 A 13 V , 5.4×10−3 A 13 V , 0.46 A

Answer :

Answer:

correct answer is option d) 13 V and 0.46 A

Explanation:

given,

primary coil,

Number of turns N₁ = 1300

Voltage of the primary coil V₁ = 120 V

Current in the primary coil, I₁ =0.05 A

secondary coil,

Number of turns coil N₂ = 140

voltage calculation,

[tex]\dfrac{V_1}{V_2} = \dfrac{N_1}{N_2}[/tex]

[tex]V_2=V_1\times \dfrac{N_2}{N_1}[/tex]

[tex]V_2=120\times \dfrac{140}{1300}[/tex]

V₂ = 13 V

current calculation:

[tex]\dfrac{I_1}{I_2} = \dfrac{N_2}{N_1}[/tex]

[tex]I_2=I_1\times \dfrac{N_1}{N_2}[/tex]

[tex]I_2=0.05\times \dfrac{1300}{140}[/tex]

I₂ = 0.46 A

hence, correct answer is option d) 13 V and 0.46 A

Other Questions