Answer :

Explanation:

It is given that,

Voltage of the battery, V = 12 V

Current, I = 100 ampere-hours

Energy stored is given by the product of power and time taken. So,

[tex]E=P\times t[/tex]

P is the power, [tex]P=V\times I[/tex]

[tex]P=12\times 100[/tex]

P = 1200 watts

This power can be used for 1 hour or 3600 seconds

Energy, [tex]E=1200\times 3600[/tex]

E = 4320000 J

So, the energy stored in this battery is 4320000 J. Hence, this is the required solution.

Other Questions