Answer :
Answer:
Step-by-step explanation:
Given that the owner of the local eat-in pizza restaurant wants to investigate the possibility of starting to deliver pizzas.
Sample size = n =45: Sample mean= x bar = 31.4 and s = 4.5
Std error of sample = [tex]\frac{s}{\sqrt{n} } =0.671[/tex]
[tex]H_0: x bar = 30\\H_a: x bar >30[/tex]
(One tailed test at 5% )
Mean difference = 1.4
Test statistic = Mean diff/se = 2.087
(t test only can be used as population std dev not known)
p value = 0.0218
Since p <0.05 our alpha, we reject null hypothesis.
There is a strong evidence that on average it takes more than 30 minutes for home delivery