Answer :
Answer:
[tex]0.44 m/s^2[/tex]
Explanation:
We have the following data:
- distance covered by the child: d = 2 m (length of the slide)
- time taken to cover this distance: t = 3 s
- initial velocity of the child: 0 m/s (he starts from rest)
So we can find the acceleration by using the equation:
[tex]d=ut+\frac{1}{2}at^2[/tex]
Where a is the acceleration.
Substituting the values and solving for a,
[tex]a=\frac{2d}{t^2}=\frac{2(2)}{3^2}=0.44 m/s^2[/tex]