Answer :
Answer:
The frequency of these waves is [tex]4.27\times10^{-2}\ Hz[/tex]
Explanation:
Given that,
Wavelength = 6.6 km
Distance = 8810 km
Time t = 8.67 hr
We need to calculate the velocity of sound
Using formula of velocity
[tex]v = \dfrac{D}{T}[/tex]
Where, D = distance
T = time
Put the value into the formula
[tex]v =\dfrac{8810}{8.67}[/tex]
[tex]v=1016\ km/hr[/tex]
We need to calculate the frequency
Using formula of frequency
[tex]v=n\lambda[/tex]
[tex]n=\dfrac{v}{\lambda}[/tex]
Put the value into the formula
[tex]n=\dfrac{1016}{6.6}[/tex]
[tex]n=153.93\ hr[/tex]
[tex]n=\dfrac{153.93}{60\times60}[/tex]
[tex]n=0.0427\ Hz[/tex]
[tex]n=4.27\times10^{-2}\ Hz[/tex]
Hence, The frequency of these waves is [tex]4.27\times10^{-2}\ Hz[/tex]